Assisted hatching

Asistovaný hatching („vylíhnutí”) embrya

* Metoda vhodná pro léčbu neplodnosti u žen

* Metoda vhodná při užití zmražených vajíček a u žen trpících opakovaným selháním implantace

* Spočívá v narušení zony pellucidy kolem oplodněného vajíčka a jeho snadnější implantaci

Metoda asistované reprodukce zlepšující šance na těhotenství žen, u kterých je nutné použít vajíčka nebo embrya zamražená a které trpí selháváním implantace (zahnízdění vajíčka) do děložní sliznice. Pomocí mikromanipulátoru je rozrušena zona pellucida, jejíž celistvost a tuhost může být důvodem nezdařené implantace. Užití této metody výrazně zvyšuje šanci na implantaci a tedy i na další zdárné pokračování těhotenství.

Zona pellucida je glykoproteinový obal na povrchu vajíčka, který plní převážně ochrannou funkci. Na tomto obalu se zachytí spermie a po proniknutí první z nich dojde ke změně struktury a znemožnění průniku dalším spermiím. Tento obal si oplodněné vajíčko uchovává i ve stádiu blastocysty, ale v přirozeném prostředí se jej musí zbavit, aby došlo ke správnému kontaktu buněk vyvíjejícího se embrya a sliznice dělohy.

V rámci asistované reprodukce se často užívají vajíčka nebo embrya zamražená. Proces mražení neovlivní samotnou kvalitu vajíček či embryí, ale může ovlivnit molekulární strukturu obalu (zony pellucidy), který má pak větší tuhost a ve správné chvíli nedojde k jeho otevření. Proto je přistupováno k assistovanému hatchingu.

V laboratorním prostředí je pomocí nástroje (tzv. mikromanipulátoru) mechanicky narušen obal a elegantním způsobem je tak vyřešen možný problém s budoucí implantací. Metoda je pro embryo bezpečná.

Pokročilou metodou asistovaného hatchingu je laserem provedený zákrok, který je více šetrný a minimalizuje riziko narušení embrya.

Odkazy pro více informací:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Neplodnost

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zona_pellucida

https://cs.wikipedia.org/wiki/Spermie