Fertilizace in vitro

Jedná se o klasickou metodu mimotělního oplodnění. K oplození vajíčka dochází mimo tělo ženy v laboratorních podmínkách „in vitro“, přesto je nejpodobnější přirozenému oplodnění.

Tato metoda nezaručuje jistotu oplodnění, ale výrazně zvyšuje šanci na jeho uskutečnění. Je potřeba probrat s lékařem, zda není na místě použít nějakou doplňkovou metodu asistované reprodukce.

  • Tato metoda vhodná převážně k léčbě neplodnosti muže, ženy či páru.
  • Může pomoci u opakovaného selhávání otěhotnění v naturálním cyklu, neprůchodnosti vejcovodů ženy, cyklech bez ovulace (tato je vyvolána medikací), tzv. anovulačních cyklech.
  • Cílem této metody je zajistit větší počet zralých vajíček, jejich oplození v laboratorním prostředí a následné přenesení vitálních embryí zpět do dělohy matky.

Ke zralým vajíčkům jsou přidány spermie, které vniknou do vajíčka přirozenou cestou (nejsou injektovány viz. ICSI). Tato metoda je tedy velmi podobná procesu oplodnění v těle ženy, pouze je zvoleno laboratorní prostředí k zajištění vhodnějších podmínek.

Celá metoda má několik fází. Jako první přichází hormonální stimulace vaječníků k vyvolání ovulace, ke které je přivedeno více vajíček najednou. Tato vajíčka jsou pak odebrána v krátké celkové anestezii. Vajíčka jsou následně očištěna laboratorní cestou. Celý proces je velmi podobný procesu darování (viz. Dárcovství vajíček) a u žen, které nemohou použít k otěhotnění svá vlastní vajíčka jsou užita právě vajíčka darovaná. Obvykle je ve stejný den odebráno i partnerovo sperma, které se laboratorně očistí a provede se výběr nejlepších kandidátů k oplození. Samozřejmě je možné použít i sperma od dárce.

Pak přichází na řadu samotné oplodnění vajíček v živném roztoku na kultivační misce přidáním spermií. Optimální podmínky jsou získány vložením misky do kultivačního boxu. Pokud je další den vajíčko oplodněno, je kultivováno zhruba ještě dva až pět dní a následně je umístěno do dělohy přes děložní čípek. V současnosti se obvykle zavádí pouze jedno embryo, proces je bezbolestný a velmi rychlý.

Zároveň je v indikovaných případech možno využít genetické diagnostiky a screeningu (viz. PGD/PGS).

Odkazy pro více informací:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Oocyt

https://cs.wikipedia.org/wiki/Neplodnost

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ovulace